۷۰ درصد بهبود در شناسایی کلیک نامعتبر

شناسایی کلیک نامعتبر برای همه سیستم های کلیکی موضوع مهمی است و در تعیین قیمت کلیک ها و کیفیت ورودی های یک سیستم تبلیغات تاثیر بالایی دارد، امروز دستاورد مهم سنجاق در کاهش حداکثری کلیک های نامعتبر را براتون شرح میدم 🙂

یک ماه تحقیق، بررسی، آزمایش و یک دستاورد بزرگ

در جستجوی کیفیت

در جستجوی کیفیت

یک ماه سخت مشغول بهینه سازی سنجاق بودیم تا تنها مشکل که از ابتدای راه اندازی نسخه بتای سنجاق به آن بر خوردیم را حل کنیم و کمتر تونستیم براتون درمورد روند کارها بنویسیم ولی امروز با دست پر برگشتیم تا براتون از اتفاقات خوب بگیم و یه جشن کوچیک برای سنجاق بگیریم.

از یک ماه پیش وقتی کمپین تبلیغاتی مشتری های مختلف را بر روی سامانه تبلیغات کلیکی سنجاق تست گرفتیم متوجه یک موضوع بسیار مهم شدیم اون هم اینکه تعداد کلیک هایی که ما میشماریم اختلاف زیادی با ورودی هایی داره که مشتری بر روی وبسایت خودش میبینه چیزی حدود ۵۰٪ !!! یعنی برای مثال ما در پنل مشتری ۱۰۰۰ کلیک اعلام میکردیم و مشتری در آمار سایت فقط ۵۰۰ ورودی را مشاهده میکرد.

برای همین به سراغ دیگر سیستم های کلیکی موجود رفتیم و متوجه شدیم مشتریان ما در سیستم های رقبا هم به طور متوسط ۳۵٪ اختلاف را تجربه میکنند اما این برای ما کافی نبود و باید تا جایی که بتونیم از فناوری اطلاعات کمک بگیریم و عملکرد و نتایج را دقیق تر کنیم.

بهبود مستمر

بهبود مستمر

خوب این موضوع برای ما در سنجاق نگران کننده بود که کلیک ها واقعی و یا دقیق نباشند چرا که ما به خودمون و مشتری هامون قول داده بودیم که کلیک های واقعی و با کیفیت تحویل دهیم که با تلاش سنجاقی ها و کمک همکاران خوبمون در ساراتو تونستیم به نکات بسیار خوب و نتایج بسیار عالی دست پیدا کنیم که در ادامه در سرفصل های جداگانه به آنها اشاره میکنیم.

دو برابر دقیق تر از سیستم های مشابه

با تلاش تیم سنجاق در شناسایی کلیک های نامعتبر ۷۰ درصد پیشرفت داشته ایم و امروز مفتخرم اعلام کنم که سنجاق در شناسایی و حذف کلیک نامعتبر پیشتاز شده و به طور متوسط در مقایسه با سیستم های کلیکی مشابه حدودا دو برابر دقیق تر عمل میکنه، برای مثال در سیستم های مشابه اگر برای یک کمپین تبلیغاتی ۱۰۰۰ کلیک اختلاف بین آمار و نشست مشتری وجود داشته باشه در سنجاق فقط ۵۰۰ کلیک اختلاف پیدا خواهد شد.

دلیل اختلاف بین کلیک و نشست در آمارها چیست؟

هم اکنون در سنجاق به طور متوسط ۱۵ درصد و دیگر سیستم ها تا ۳۵ درصد اختلاف بین کلیک های شمرده شده در پنل و نشست های گوگل آنالیتیکس مشتریان وجود دارد. این اختلاف مربوط به مواردی است که مستقیما به وبسایت مشتری و یا مرورگر و رفتار کاربران برمیگردد.

برای فهم دقیق به این مثال توجه کنید که کاربر بر روی بنر تبلیغاتی کلیک میکند اما در وبسیات تبلیغ دهنده مواردی مانند سرعت بالا آمدن سایت، بهینه سازی برای دستگاه های موبایل کاربر صفحه را قبل از بارگیری کامل میبندد. در این وضعیت کلیک واقعی و کاربر با فهم درست و علاقه مندی بر روی بنر کلیک کرده است اما وبسیات تبلیغ دهنده با استانداردهای لازم فاصله دارد و موجب پرش کاربر از صفحه شده است.

کلیک های ناخواسته، اشتباهی یا اتفاقی

اولین زمینه های شکل گیری کلیک نامعتبر مربوط به کلیک های ناخواسته است یعنی کلیک هایی که کاربر وبسایت و یا اپلیکیشن به صورت ناخودآگاه و اشتباهی بر روی تبلیغات کلیک میکند.

کلیک ناخواسته

کلیک ناخواسته

بیشترین آمار کلیک های ناخواسته مربوط به کاربران موبایل میشه اونهایی که به دلیل کوچک بودن صفحه نمایش دستگاه و یا نمایش یکباره تبلیغ به صورت اتفاقی بر روی بنر اشاره میکنند و معمولا قبل از باز شدن صفحه تبلیغ در کمتر از چند ثانیه اشتباه خودشون را اصلاح میکنن یعنی صفحه را قبل از لود شدن صفحه می بندند.

ما برای این مورد دو راه حل به سیستم سنجاق اضافه کردیم اول اینکه حساسیت حاشیه بنرها را کاهش دادیم تا کلیک های ناخواسته به خصوص در دستگاه های موبایل کمتر پیش بیایند و دوم اینکه امکان کلیک برای چند ثانیه اول را حذف کردیم چرا که معمولا برای دیدن و خواندن بنر و تصمیم گیری برای کلیک حداقل دو ثانیه زمان لازم هست و کلیک های قبل از این زمان غیرواقعی خواهند بود.

خزش روبات های جستجوگر

فقط گوگل؟ جواب کاملا منفی است. صدها و هزاران سرویس در وب فعال هستند که وبسایت ها را پویش و بررسی میکنند. خزنده های موتورهای جستجوگر جزو مهمترین اونها هستند که صفحات را بررسی و به واسطه لینک ها در بین تارهای وب به چرخش می پردازند. بنرهای تبلیغاتی هم لینک دارند پس هدف این سرویس ها قرار میگیرند که ورود آنها به لینک تبلیغات مبتونه کلیک فرض بشود اما در سرویس های آماری مانند گوگل آنالیتیکس آنها به عنوان کاربر واقعی شناخته نمی شود و جزو نشست ها نخواهند بود.

خزنده موتور های جستجوگر

خزنده موتور های جستجوگر

برای مشکل خزنده ها ما سنجاق را به یک افزونه پیشرفته سه وجهی مجهز کردیم که IP، مرورگر و زمانبندی نمایش و کلیک را با دقت مورد بررسی و مقایسه قرار میدهد و از این طریق آنها را از شمار کلیک های واقعی نمی خارج میکند.

برنامه بعدی چیست؟

برنامه بعدی بهبود تجربه کاربری و تکمیل سامانه اطلاعاتی پنل مشتریان سنجاق هست تا مشتریان بتونن هر لحظه اطلاعات دقیق تر و با جزئیات بیشتری را در پنل خودشون مشاهده کنند. سعی ما بر این خواهد بود پنل مشتریان را ساده تر و کاربردی تر کنیم و امکانات آن را افزایش بدیم.

تیم سنجاق از ابتدا متعهد شد که بهترین ها و کاربردی ترین را برای مشتریانش فراهم کند پس ما یک برنامه تکرارشونده داریم اون هم مشاهده وضعیت، نیازهای موجود و بهبود عملکرد سیستم و خودمون هست. ما سعی میکنیم در تمامی مراحل همراه شما باشیم تا با ما بمانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *